isargaran
13 مرداد 1401 - 05:36

اظهار نگرانی کانادا از تشدید تنش‌ها میان چین و آمریکا

وزارت خارجه کانادا از تشدید تنش‌ها میان چین و آمریکا پس از سفر نانسی پلوسی به تایوان اظهار نگرانی کرد.

ملانی جولی، وزیر امور خارجه کانادا اعلام کرد مقامات اوتاوا به شدت از تنش‌های ایجاد شده میان چین و آمریکا پس از سفر نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان نگران است و امیدوار است چین برای کاهش این نگرانی‌ها اقداماتی عملی انجام دهد.

جولی که در کنار آنالنا بائربوک، همتای آلمانی خود سخنرانی می‌کرد در این باره گفت: ما باور داریم که قانونگذاران می‌توانند به سر تا سر جهان سفر کنند و این نمی‌تواند توجیه خوبی برای نشدید تنش‌ها و یا بهانه‌ای برای درگیری‌های سیاسی باشد.

وزیر خارجه کانادا در ادامه افزود: به همین دلیل ما از چین می‌خواهیم گام‌هایی عملی در جهت تنش زدایی در جهان بردارد زیر تصور می‌کنیم خطر فعلی نه تنها تشدید تنش‌ها بلکه بی ثباتی منطقه است.

نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان آمریکا علی رغم هشدار‌های پکن در سفری یک روزه سه شنبه وارد جزیره تایوان شد. چین همزمان با این سفر و پس از آن در حال برگزاری رزمایش‌های نظامی در آب‌های اطراف تایوان است.

مقامات چینی در روز‌های اخیر بار‌ها هشدار داده اند تایوان بخشی از خاک این کشور است و دخالت در امور آن بازی با آتش است که می‌تواند دخالت کنندگان را به خاکستر تبدیل کند.

باشگاه خبرنگاران جوانبین‌المللاروپا و آمریکا

شناسه خبر: 530195