isargaran
17 اسفند 1401 - 11:52

۴۰ هزار نفر از مددجویان کمیته امداد کشور خانه‌دار می‌شوند

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور گفت: بر اساس تفاهم‌نامه منعقد شده میان کمیته امداد امام‌خمینی (ره)، بسیج سازندگی و بنیاد مسکن هم‌اکنون در حال ساخت ۴۰ هزار واحد مسکونی برای افراد مشمول کمیته امداد در مناطق مختلف کشور هستیم.

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، اکبر نیکزاد در آئین تودیع و معارفه مدیرکل بنیاد مسکن استان فارس اظهار داشت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در اجرای این تفاهم‌نامه،زمین مناسب برای ساخت مسکن ایثارگران واجد شرایط را براساس ضوابط این نهاد انقلابی در مناطق روستایی واگذار خواهد کرد و یا زمین‌های متعلق به ایثارگران را به طرح هادی مناطق روستایی الحاق می‌کند و یا با تغییر کاربری این اراضی جهت ساخت واحد‌های مسکونی موافقت خواهد کرد.

وی افزود: همچنین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نسبت به ساخت مسکن مقاوم روی اراضی مسکونی متعلق به ایثارگران در روستا‌ها با بهره‌گیری از تسهیلات بانکی و آورده متقاضیان متعهد شده است.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به برنامه ساخت مسکن در مناطق شهری و روستایی کشور گفت: از مجموع 331 هزار و 887 واحد مسکونی در حال ساخت توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، عملیات احداث 101 هزار و 128 واحد در مناطق شهری و 219 هزار و 430 واحد در مناطق روستایی آغاز شده و با سرعت در حال اجراست.

نیکزاد ادامه داد: ساخت 180 هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده شهر تهران نیز بر اساس دستور رئیس‌جمهور به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی واگذار شده است که عملیات اجرایی 11 هزار و 230 واحد از آن آغاز شده است.

به‌گفته وی، 10 هزار واحد مسکونی از طرح‌هایی که به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی واگذار شده است، 14 اسفند سال جاری با حضور رئیس جمهور به بهره‌برداری خواهد رسید و تحویل متقاضیان می‌شود.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور خاطرنشان کرد: علاوه بر این از مجموع 20 هزار واحد مسکونی که قرار است برای اقشار محروم به‌طور مشترک توسط بنیاد مسکن و بنیاد مستضعفان در نقاط مختلف کشور ساخته شود، عملیات ساخت 10 هزار واحد شروع شده است که بنیاد مستضعفان تأمین 50 میلیون تومان کمک بلاعوض، 2 تن میلگرد و 10 تن سیمان را به‌ازای هر واحد از آن‌ها متقبل شده است.

به‌گفته نیکزاد، از سوی دیگر 10 هزار واحد مسکونی نیز برای افراد تحت پوشش بهزیستی توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ساخته خواهد شد که مقرر شده است به‌ازای هر واحد 100 میلیون تومان کمک بلاعوض از سوی بهزیستی پرداخت شود.

نیکزاد گفت: تفاهم‌نامه اخیر با بنیاد شهید نیز کار ساخت ده‌ها هزار واحد مسکونی برای خانواده معظم شهدا و ایثارگران در نقاط مختلف روستایی را تسهیل می‌کند.

وی گفت: هم‌اینک با تأییدیه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، عوارض صدور مجوز ساخت و خرید انشعابات واحد‌های مسکونی خانواده شهدا و ایثارگران در مناطق روستایی کاملاً رایگان محسوب می‌شود.

بازسازی خوی تا پایان خرداد سال 1402 انجام می‌شود

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در ادامه با بیان اینکه بازسازی مناطق زلزله‌زده شهرستان خوی تا پایان خرداد سال آینده به پایان خواهد رسید، ابراز کرد: با هدف خدمات‌رسانی هرچه بیشتر به زلزله‌زدگان، با همت مسئولان و اراده مردم، هم‌اکنون بازسازی مناطق زلزله‌زده خوی در حال انجام است.

نیکزاد اضافه کرد: با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته، تا پایان خرداد ماه 1402 بازسازی این واحد‌ها به پایان خواهد رسید.

محمود رضایی کوچی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری نیز در آیین تودیع و معارفه مدیرکل بنیاد مسکن استان فارس خاطرنشان کرد: تأمین زمین مناسب و توسعه مسکن ملی در شهر‌ها و روستا‌های این استان نیازمند اخذ تصمیمات جهادی است و مدیرکل جدید بنیاد مسکن در این عرصه وظایفی خطیر و مهم دارد که امید است با همدلی و مشارکت همه مدیران دستگاه‌ها این وظایف و کارکرد‌ها به‌خوبی انجام گیرد.

وی افزود: موضوع تأمین زمین از جمله مباحثی است که باید به‌صورت کارشناسی بررسی گردد و زمین مناسب در اختیار طرح ملی مسکن قرار گیرد و  خدمات شهری مناسب در این مجموعه شکل گیرد که بتوان در آن ساخت‌وساز انجام داد.

رضایی کوچی بیان کرد: اداره راه و شهرسازی استان فارس بخش عمده‌ای از زمین مورد نیاز را مشخص کرده است و بخشی هم مربوط به اراضی مردمی است.

وی افزود: از آنجا که سهم فارس 260 هزار واحد است، اما 280 هزار نفر ثبت‌نام کردند که پس از پالایش، عدد نهایی استخراج خواهد شد.

معاون عمرانی استاندار فارس گفت: در بحث اجرای منابع مالی پروژه یک بخش آورده مردمی است که در اقساط مختلف دریافت می‌شود و بخش عمده‌ای از منابع هم تسهیلات بانکی است که مبلغ 450 میلیون تومان برای کلان‌شهر‌ها در نظر گرفته شده و برای شهر‌های کوچک هم این رقم کمتر است.

مهندس عطاءالله زمانی مدیرکل پیشین بنیاد مسکن استان فارس نیز در این مراسم با تصریح به اینکه بنیاد مسکن به‌شرط تأمین زمین مناسب از احداث خانه ویلایی به‌جای انبوه‌سازی استقبال می‌کند گفت: این موضوع در مناطق روستایی فارس به‌خوبی دنبال شده است و در مناطق شهری هم اگر امکانات زمین مناسب در اختیار باشد بنیاد از آن استقبال می‌کند.

زمانی اضافه کرد: ما هم معتقدیم با در نظر گرفتن فرهنگ زیستی مردم، خانه یک‌طبقه مستقل بسیار بهتر از آپارتمان چندطبقه مشارکتی است، اجرای این طرح در صورتی قابل اجراست که زمین مناسب در اختیار باشد. هرچند در بسیاری از شهرستان‌های فارس ما محدودیت‌های واگذاری زمین مناسب داشته‌ایم، اما در مناطقی که زمین در اختیار بوده است، طرح‌های یک‌طبقه‌سازی در قالب طرح نهضت ملی مسکن دنبال و اجرا شده است.

محرومیت‌زدایی و توسعه روستایی با قوت ادامه خواهد داشت

مدیرکل پیشین بنیاد مسکن استان فارس گفت: بسیاری از شاخص‌های توسعه خدمات به‌ویژه در حوزه تهیه و اجرای طرح‌های عمرانی و محرومیت‌زدایی در این استان فراتر از متوسط کشور است.

سید علیرضا حمیدی مدیرکل جدید بنیاد مسکن هم در این مراسم با اعلام اینکه در مسیر محرومیت‌زدایی و توسعه روستایی پرتلاش و پرامید حرکت خواهیم کرد؛ از همه مدیران و مسئولان اجرایی خواست با هم‌افزایی و تعامل در مسیر سخت محرومیت‌زدایی یار و مددکار باشند.

مدیرکل بنیاد مسکن استان فارس ادامه داد: از همه ظرفیت‌های قانونی برای اجرای طرح‌های عمران روستایی، طرح‌های هادی، بهسازی مسکن روستایی، روان‌سازی اعطای تسهیلات مقاوم‌سازی، ساخت مسکن شهری، اعطای اسناد مالکیت در روستا‌ها و شهر‌های زیر 25 هزار نفر جمعیت استفاده خواهد شد.

گفتنی است در این مراسم از خدمات عطاءالله زمانی مدیرکل پیشین بنیاد مسکن استان فارس تقدیر و سید علیرضا حمیدی به‌عنوان مدیرکل جدید بنیاد مسکن استان فارس معرفی شد.

پایان پیام/ س

منبع: فارس
شناسه خبر: 1080938