isargaran
23 بهمن 1401 - 12:56

برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع در مناطق شهری به زودی در کرمانشاه اجرایی می‌شود

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، از اجرای برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع در مناطق شهری استان خبر داد و گفت: این برنامه به زودی پس از تأمین امکانات و منابع مورد نیاز، هم زمان با سراسر کشور در استان کرمانشاه هم شروع خواهد شد.

ابراهیم شکیبا، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمانشاه، اظهار کرد: با توجه به ماموریت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تامین سلامت آحاد جامعه و با عنایت به سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری، برنامه‌های چهارم، پنجم و ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور، سند تحول دولت مردمی، طرح عدالت و تعالی نظام سلامت و در راستای تاکید رئیس محترم جمهور و همچنین پیرو دستور مقام عالی وزارت بهداشت، مبنی بر اجرایی شدن و گسترش برنامه پزشکی خانواده و نظام ارجاع در مناطق شهری، جهت دستیابی به اهداف برنامه پوشش همگانی سلامت و ارتقای سطح سلامت جامعه، معاونت بهداشتی استان کرمانشاه نیز برای اجرای برنامه، اقداماتی انجام داده است.

وی با تشریح اقدامات، ادامه داد: بررسی پیش‌نویس نسخه 03 برنامه پزشکی خانواده و نظام ارجاع و ارائه نظرات و پیشنهادات به وزارت متبوع، محاسبه سرانه جمعیتی جهت اجرای پزشک خانواده شهری در شهرهای بالای ۲۰ هزار نفر، برآورد تعداد نیروی انسانی موجود شاغل و مورد نیاز برنامه از جمله پزشک، دندانپزشک، مراقب سلامت، کارشناس تغذیه، سلامت روان و...، بررسی تعداد شاغلین از جمله پزشک و... در بخش غیردانشگاهی استان جهت هماهنگی‌های برون بخشی و اجرای برنامه به صورت مشترک و یکپارچه در بخش دانشگاهی و غیر دانشگاهی، بررسی وضعیت واحدهای ارائه دهنده خدمات در شهرهای بالای ۲۰ هزار نفر از جمله اقدامات صورت گرفته در این زمینه است.

بررسی شبکه‌های بهداشتی و درمانی و مراکز خدمات جامع سلامت در حیطه‌های مختلف از جمله فضای فیزیکی، راهبری و برنامه ریزی، مدیریت و توانمندسازی منابع انسانی، مدیریت اطلاعات سلامت و نظام ارجاع، پایش و نظارت، تجهیزات، مدیریت دارویی و ... جهت اجرای بهتر برنامه پزشکی خانواده؛ انجام هماهنگی‌های درون بخشی و برون بخشی در راستای اجرای بهینه برنامه؛ برگزاری جلسات توجیهی با مدیران حوزه معاونت بهداشتی استان در راستای اجرایی نمودن برنامه؛ اطلاع‌رسانی به عموم مردم از طریق صدا و سیمای استان در خصوص برنامه پزشکی خانواده و نظام ارجاع؛ صدور ابلاغ اعضای ستاد اجرایی برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع (دانشگاهی و سایر ادارات از جمله استانداری، بیمه سلامت استان، تامین اجتماعی، خدمات درمانی، شورای هماهنگی نظام پزشکی و...)؛ برگزاری جلسه توجیهی با مدیران شبکه‌های بهداشتی درمانی شهرستان های تابعه استان از دیگر  اقدامات صورت گرفته در راستای اجرای برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع در مناطق شهری کرمانشاه بوده که معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی به آن اشاره کرد.

وی متذکر شد: این برنامه به زودی پس از تأمین امکانات و منابع مورد نیاز، هم زمان با سراسر کشور در استان کرمانشاه هم شروع خواهد شد.

شکیبا در پایان با اظهار امیدواری، گفت: امیدواریم با حمایت استاندار کرمانشاه، رییس دانشگاه و همکاری سایر ادارات و مدیران، برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع، به بهترین حالت ممکن انجام و خدمات با کیفیت به همشهریان گرامی ارائه گردد.

پایان پیام/پ

منبع: فارس
شناسه خبر: 1033863